Decydując się na ubezpieczenie samochodu, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Nie można zwracać uwagi wyłącznie na niską cenę. Wybierając najtańszą opcję, można się mocno zdziwić. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Ubezpieczenie auta a niska cena – co trzeba wiedzieć?

Ludzie często szukają ubezpieczenia, które będzie dobre i tanie. Wielu chce wykupić polisę OC jak najtaniej. Niektórzy mają nadzieję, że mimo niskiej ceny zakupiony pakiet będzie wystarczający. Nic dziwnego – szukamy oszczędności w wielu obszarach życia. Są jednak rzeczy, na których lepiej nie oszczędzać. Właśnie taką jest ubezpieczenie samochodu.

Zastanawiasz się, co ma wpływ na cenę? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie BWM? A może szukasz ubezpieczenia auta osobowego innej marki? Wszystko zależy od tego, co zawiera pakiet oferowany przez ubezpieczalnię.

Każdy kierowca musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku tej obowiązkowej polisy zakres ochrony reguluje ustawa. Mimo że w ubezpieczalniach zakres ochrony wygląda identycznie, polisy różnią się cenowo. Skąd wynikają różnice w cenie ubezpieczeń? Wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób ocenia wybrane parametry. Kwotę ubezpieczenia ustala się na podstawie m.in. wieku i historii kierowcy. Szacuje się ją również na bazie danych pojazdu.

Istotne są także parametry pozapłacowe wybranego ubezpieczenia, a więc dodatkowa pomoc w przypadku losowego zdarzenia – brakuje jej w najtańszych ofertach.Na takie szczegóły nie zwracamy uwagi, gdy nic się nie dzieje. Jeśli już jednak wpadniemy w tarapaty, dobrze dobrane ubezpieczenie może okazać się prawdziwym zbawieniem.

W przypadku np. kradzieży auta lub wypadku ubezpieczalnia może podstawić np. samochód zastępczy na kilka dni. Przy odpowiednim ubezpieczeniu w krótkim czasie pojawi się też pomoc drogowa. Możliwe jest również holowanie na odległość. Właśnie dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie samochodu.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC samochodu?

Cena ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników składających się na polisę. W zależności od agencji ubezpieczeniowej koszty mogą się różnić. Cena zależy m.in. od historii ubezpieczenia i parametrów auta. Każda informacja wymagana przez towarzystwo wpływa na całkowity koszt składki ubezpieczeniowej. Niekiedy okazuje się, że nieważne z pozoru dane (np. liczba kierowców) mają duże znaczenie dla agencji ubezpieczeniowej.

Dlaczego? Otóż trzeba wyliczyć ryzyko ubezpieczeniowe, które ubezpieczalnia miałaby ponieść w wyniku np. wypadku i powstania szkody. Cena zależy od zakresu ubezpieczenia. W tym miejscu możesz zobaczyć, ile kosztuje ubezpieczenie OC m.in. dla samochodu BWM: https://najtaniejuagenta.pl/marka-bmw/seria-3/.

Od czego jeszcze zależy koszt ubezpieczenia OC auta?

Oto najważniejsze elementy ryzyka ubezpieczeniowego, na których podstawie ustalana jest cena polisy:

  • Wiek kierowcy – kwota ubezpieczenia OC dla młodych kierowców bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku starszych osób. Grupa wiekowa 18-24 lata zaliczana jest do tzw. kierowców ryzykownych. Młodzi kierowcy według statystyk policji stanowią większe ryzyko na drodze.
  • Doświadczenie kierowcy – ubezpieczyciele zwracają uwagę na datę wydania prawa jazdy. Mogą wówczas oszacować, jakie masz doświadczenie. Im krócej masz swój dokument, tym wyższą składkę będziesz musiał zapłacić. Jeśli wcześniej nie miałeś wykupionego ubezpieczenia i nie możesz poszczycić się jazdą bez szkód, składka ubezpieczeniowa również będzie wyższa.
  • Miejsce zamieszkania – im większe miasto, tym większe istnieje ryzyko np. wypadku na drodze. W dużych miastach ceny ubezpieczenia OC przewyższają więc kwotę polisy w małych miejscowościach.

Cena ubezpieczenia OC samochodu zależy też od rocznika ubezpieczanego pojazdu. Starsze samochody to większe ryzyko usterki. Koszt polisy może być jednak znacznie wyższy w przypadku zupełnie nowego auta z salonu.

Cena ubezpieczenia zależy też od marki samochodu – właściciele sportowych aut zwykle płacą więcej niż np. właściciele pojazdów rodzinnych. Na koszt polisy wpływa też m.in. pojemność silnika i inne czynniki, takie jak przebieg auta.

O czym jeszcze warto wiedzieć, kupując ubezpieczenie auta?

Pamiętaj, że polisa OC nie jest powiązana z kierowcą, a z autem. Osoba poszkodowana nie będzie myśleć o tym, kto prowadził pojazd. Jeśli ubezpieczenie wykupione jest na dane auto, poszkodowany może zgłaszać do niego roszczenia. Szkodę do ubezpieczenia OC można zgłosić nawet do trzech lat po zdarzeniu. Jeśli zdarzenie będące przyczyną szkody okaże się przestępstwem (np. kierowca skazany zostanie wyrokiem karnym), termin składania roszczeń może wydłużyć się aż do dziesięciu lat.

Warto pamiętać również o tym, że terminy wyznaczane przez zakłady ubezpieczeń są wyłącznie instrukcyjne. Przekroczenie terminu nie będzie miało negatywnych konsekwencji, o ile ubezpieczalnia uzna argumenty za zasadne. Jeśli w sprawie bierze udział również sąd, należy bezwzględnie dotrzymywać terminów.

Czy wiesz, że możesz żądać zapłaty odsetek od ubezpieczalni, gdy opóźni się w zlikwidowaniu szkody? Obowiązkiem ubezpieczalni jest usunąć ją w terminie do 30 dni od dnia zgłoszenia. Co ciekawe, o zapłatę odszkodowania pozwać możesz do sądu nie tylko sprawcę, ale i… ubezpieczalnię. Mimo że moralnie to sprawca jest odpowiedzialny, za materialne szkody odpowiada ubezpieczalnia.

Ubezpieczenie OC samochodu jest kluczowym elementem posiadania pojazdu.

W przypadku szkody powstałej w wyniku wypadku lub kradzieży zapewnia ochronę finansową. Warto zatem postawić na ubezpieczenie rozszerzone o kilka istotnych wariantów, które zagwarantuje Ci spokój i bezpieczeństwo.